29 Mayıs 2012

3'ü BİR ARADA UZAY OYUNU

Artık yaz burnunu gösterdi. Bahçedeki oyunlara doyum olmaz. Bundan sonra salıncakların ve kaydırakların tadını çıkarınca farklı oyunlar aramaya başlarız. Böyle zamanlar için yeni bir oyun hazırladım. Sizinle paylaşayım ki belki hoşunuza gider de siz de yapıp, durmak ve yorulmak bilmeyen miniklerinize oynatırsınız. Hem bu oyunun içinde 3 farklı oyun var.
Siz belki de çoğaltırsınız.
Öncelikle oyunda kullanacağımız piyonları yapalım. Ben 7 adet astronot yaptım. Bunların sayısı çoğaltılabilir ve ya azaltılabilir. Yapım için 7 adet pet şişe kullandım. Öncelikle içlerine farklı bakliyatlar doldurdum. Daha sonra şarkımızı söylerken bunları marakas olarak  da kullanacağız. Farklı bakliyatlar kullanırsanız farkı sesler elde edersiniz.
İkinci aşamada şişeleri mutfak folyosuyla kaplayın.
Yine mutfak folyosu kullanarak rulo yapıp sıkıştırın. Astronotumuzun elleri olacak bunlar. Ucunu da hafif el gibi kıvırın.
Selobant yardımıyla sırtından yapıştırın. Boş kibrit kutularını renkli kağıtlarla kaplayarak sırtına yapıştırın.
Sıra geldi astronotun kafasını yapmaya. İşte burada yaratıcılığını kullanmalısınız. Ben 8 cm strafor topları kullandım. Ama onları bulmak çok kolay değil. Neyse ben yapım aşamalarını anlatayım. Siz bir yolunu bulursunuz illa ki.
Topun bir ucunu kesiyoruz. Uygun büyüklükte bir yuvarlak kağıda ağız ve burun çiziyoruz. Göz yapıştırıyoruz. Bir plastik kaşığın da sapını keserek başlığın camını yapıyoruz.
Sonuç şöyle oluyor.
Bunu da folyoya sardığımız şişenin üstüne yapıştırıyoruz.  Her astronotun önüne bir numara koyuyoruz.
İki sayfa gazeteyi top şeklinde kırıştırıp folyoyla sarıyoruz. Bu da bowling topumuz oldu. İkinci oyunumuz 7 lobutlu uzay bowlingi.

Sıra geldi 3. oyunumuza- "Uzay macerası".
Farklı renklerde fon kartonlarından farklı büyüklükte daireler çizerek kesin.
Bunlar bizim  astronotların gitmesi gereken gezegenler. Büyük kraft (kese) kağıdına  dağınık şekilde yapıştırın. En büyük olan mavi olsun. Onu başa koyun. Üzerine şişe dibi büyüklüğünde 7 yeşil daire çizip, kesip yapıştırın. Bu şekilde elde ettiğiniz mavi-yeşil gezegen bizim Dünyamızı temsil ediyor ve oyunumuzun başlangıç noktasıdır.
Astronotlarımızı onun üstüne dizeceğiz. Gezegenlerin arasına da yıldızlar dizelim. Dünyaya çapraz köşeye güneş yapıştıralım. Bu bizim astronotların gitmesi gereken nokta. Güneşe ilk ulaşan kazanır.

Oyunun gidişatı için iki adet zara ihtiyacımız var. Renkli  A4 boyutunda kartona  aşağıdaki sayfayı yazdırırsanız zarlarınızı yapabilirsiniz.

Ayrıca yıldızlarınızı yapmak için şu kalıbı kullanabilirsiniz

Astronotların numaraları için de bu kalıbı kullanabilirsiniz.
Oyunun kurallarına gelince:
1.Oyuncuların sırasını kura ile ve ya sayışarak belirleyin
2.Sırasıyla her oyuncu iki zarı atar. Üzerinde çıkan sayıları toplar.
3.Elde ettiği sayı kadar  yıldız ve gezegen sayarak ilerler.
4.Güneşe ilk varan oyuncu kazanır.
Küçük yaş gruplarında tek zarla oynayabilirsiniz.
İsterseniz gezegenlere bazı ek sürprizler yükleyebilirsiniz.
Örneğin:
* Kırmızı gezegen çok sıcak, ona basan iki yıldız geri gider
*Sarı gezegende çok hayvan yaşar. Bir hayvan taklidi yap.
*Siyah gezegen çok esnek, seni bir yıldız ileri götürür v.s.
Benden bu kadar. Gerisini sizin yaratıcılığınıza bırakıyorum.

İYİ OYUNLAR

2 yorum:

  1. Bloğunuz gerçekten çok güzelmiş.Kahve makinesi kiralama firması olarak takipteyiz,başarılar dileriz.

    YanıtlaSil
  2. Bloğunuzda aradığımız kaynakları bulduk , teşekkür ederiz.Dell notebook servisi olarak paylaşımlarınızın devamını dileriz.

    YanıtlaSil